Čo je slnečná energia a ako sa dá využiť?

25.02.2020
Patrí medzi obnoviteľné zdroje energie, prístup k nej majú spravodlivo všetci a je čoraz obľúbenejšia pre mnohých výrobcov a inovatívcov. Áno, reč je o solárnej energii. Ako rôzne sa dá využiť?
Čo je slnečná energia a ako sa dá využiť?

Patrí medzi obnoviteľné zdroje energie, prístup k nej majú spravodlivo všetci a je čoraz obľúbenejšia pre mnohých výrobcov a inovatívcov. Áno, reč je o solárnej energii. Ako rôzne sa dá využiť?

 

Tie najznámejšie využitia solárnej energie sú asi solárne kolektory a fotovoltaické panely. Tie prvé využívajú slnečnú energiu na ohrev vody a tým šetria náklady napríklad v domácnosti a tie druhé fungujú na princípe fotovoltaického javu, ktorý popisuje vedný technický obor fotovoltaika. Fotovoltaický článok, ktorý tvorí základ pre panely často zoskupované do  fotovoltaických elektrární, je súčasťou aj rôznych inovatívnych zariadení. 

Na rozdiel od solárneho kolektoru, fotovoltaické panely priamo premieňajú solárnu energiu na elektrický prúd. Ich využitie teda naberá nevídané rozmery. My si povieme aspoň o niektorých. 

Spomeňme napríklad dopravné prostriedky poháňané energiou zo slnka. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s elektromobilmi, v dnešnej dobe zažívajú svoj boom, existujú však aj vlaky, metrá, lode či lietadlá na slnečný pohon. Tieto dopravné prostriedky sú hudbou budúcnosti, už dnes však v niektorých krajinách priamo podporujú ich plošné využívanie. Napríklad v Číne sú preferované autobusy, ktoré poháňa slnečná energia a to kvôli smogu z výfukov áut, ktorý najmä vo veľkých mestách presahuje udržateľnú úroveň. 

Ďalším variantom na využitie slnka a jeho benefitov je nabíjanie. Solárne nabíjačky sú dnes využívané na nabíjanie mobilov či tabletov, vďaka solárnym batériám je možné prakticky svietiť aj v noci a efektivita slnečnej energie je v niektorých krajinách využívaná aj na lampách verejného osvetlenia. 

Dnes už nie je raritou ani lyžiarsky vlek poháňaný slnečnou energiou alebo bežecký dres s fotovoltaickým článkom, ktorý vám pri behu vyrobí dostatok energie na nabitie telefónu. Existuje už aj bicykel na solárny pohon a dokonca závesy, ktoré majú v sebe implementované fotovoltaické články, a tým šetria účty za energiu. 

Ľudia sú veľmi kreatívni a neustále inovujú a vyvíjajú nové možnosti využitia solárnej energie. Môžeme to považovať za pozitívum, keďže slnko je nevyčerpateľnou zásobárňou energie a jej využitím nielen odbremeníme svoju peňaženku, ale čo je najdôležitejšie, šetríme životné prostredie.

 

© JV Energy s.r.o. 2024
JV Energy s.r.o
Šustekova 16, 851 04 Bratislava
kontakt: +421 903 562 672
e-mail: martin.toman@jvenergy.sk