Budú Slovensko a Česko lídrami v revolučnom spôsobe uskladňovania energie?
Najčítanejšie novinky
Slovenská a Česká republika oznámili v Bruseli začiatok strategickej spolupráce rozvoja revolučnej technológie v oblasti uskladňovania energie do veľkokapacitných batérií a ich následnú výrobu a komercializáciu na európskom trhu
Slovenská a Česká republika oznámili v Bruseli začiatok strategickej spolupráce rozvoja revolučnej technológie v oblasti uskladňovania energie do veľkokapacitných batérií a ich následnú výrobu a komercializáciu na európskom trhu. Ide o spoločný projekt slovenskej firmy InoBat a českého energetického koncernu ČEZ. Spoločný projekt pod názvom InoBat Energy má potenciál od základov zmeniť spôsob ukladania energie, čo napĺňa ambíciu európskej technologickej nezávislosti a energetickej bezpečnosti.
Informovali o tom štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a obchodu ČR René Nedela, na rade EU pre konkurencieschpnosť.
Túto tému na ministerskej rade predstavil podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý je "krstným otcom" Aliancie EÚ pre batérie. Na tlačovke, ktorá nasledovala, vystúpili obaja tlačoví tajomníci SR a ČR, ako aj zástupcovia spoločností InoBat a ČEZ Marián Boček a David Hajtman.
Zakúpenie technológie od americkej firmy pre uskladňovanie energie ESS Inc., je naplnením memoranda medzi InoBat a ČEZ z mája tohto roka. Podľa slov Mariána Bočeka , ESS momentálne ponúka "najzelenšiu" batériu v oblasti skladovania energie. Tento typ batérie chcú spolu s ČEZ testovať, následne by chceli postaviť distribučnú sieť a neskôr aj výrobný podnik. Zvýšiť tak význam výroby energie z obnoviteľných zdrojov a znížiť európsku závislosť, na podobných ázijských technológiách. Tento krok by mohol posunúť dopredu celý európsky sektor elektromobility a uskladňovania elektrickej energie.
Hlavným cieľom je zelená a udržateľná budúcnosť," konštatoval výkonný riaditeľ firmy InoBat Marián Boček. Ďalej zdôraznil, že cieľom firmy je dodávať špičkové svetové technológie popredným priemyselným lídrom a poskytnúť EÚ riešenia pre ukladanie energie - od výskumu a vývoja, cez výrobu, až po rozsiahlu aplikáciu v praxi.
Ako povedal riaditeľ pre stratégiu ČEZ David Hajtman, "je našou povinnosťou hľadať inovatívne a kvalitné riešenia, ktoré budú slúžiť stále rastúcej zákazníckej základni a umožnia jej dosiahnuť ekologickú budúcnosť".
Testovanie s využitím techniky od ČEZ začne v prvom štvrťroku 2020 a po fáze prispôsobenia technológie potrebám trhu v EÚ, by sa malo začať s jej masovou produkciou.